Strategia

Podobnie jak w szachach zachodnich, w shōgi wyróżniamy trzy fazy gry: rozpoczęcie, środek i zakończenie i w każdej z tych faz trzeba stosować inne strategie. Podczas rozpoczęcia należy przygotować się zarazem do obrony jak i ataku, podczas fazy środkowej, staramy się przebić przez obronę przeciwnika, a gdy już to się uda rozpoczyna się faza zakończenia.

Rozpoczęcie:
Cechą charakterystyczną dla shōgi jest specyficzny sposób obrony króla. Tworzy się tak zwane zamki, w których bezpiecznie można pozostawić tą najważniejszą figurę.

Przykłady:
Zamek Yagura 矢倉囲い – przez wielu uznawany jest za najskuteczniejszą formacje obronną.
Zamek Mino 美濃囲い – łatwa do ułożenia obrona króla, popularna zarówno wśród amatorów jak i profesjonalistów.
Zamek Anaguma 穴熊囲い – skuteczna metoda obrony króla, używająca 2 złotych generałów i jednego srebrnego

Środek:
Wykorzystywanie zbitych figur jest kluczowe dla shōgi. Wiele graczy w fazie rozpoczęcia stara się zdobyć kilka pionków (często poświęcając swoje), gdyż w fazie środkowej bardzo się przydają (można je przywrócić w strefie promocji, w następnym ruchu promować, a potem kolejnym przywróconym pionkiem bronić tokin (złotego generała), co daje nam silną pozycję w strefie przeciwnika).

Zakończenie:
Gdy obrona przeciwnika jest już przełamana, trzeba dobrze się zastanowić jak najszybciej dać mata. Jeśli król wydostanie się na otwartą przestrzeń będzie mógł długo się bronić, dlatego warto zapędzić króla do jego figur, które ograniczą jego pole manewru.

źródło:wikipedia

© 2008 Koło Gier Japońskich | Site design by Szymon Lasota